Dietetyk dziecięcy — kiedy warto wybrać się z dzieckiem do dietetyka?
Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór różnorodnych produktów spożywczych. Półki sklepowe niemal uginają się pod ciężarem różnorodnych posiłków gotowych, dań gotowych po niewielkiej obróbce czy nawet zdrowych produktów, które niekoniecznie są dobre dla dziecka. Pod natłokiem możliwości, rodzice stają się coraz bardziej zdezorientowani, nie wiedząc, co może być najlepsze dla ich pociechy. W takim wypadku warto udać się do dietetyka dziecięcego, który rozjaśni zawiły świat jedzenia.
Czemu warto odwiedzić dziecięcego dietetyka?
Dietetyk dziecięcy umożliwi rodzicom wprowadzenie do jadłospisu dziecka zdrowych produktów spożywczych i pomoże ograniczyć lub wyeliminować te szkodliwe. Jest także idealnym przewodnikiem po świecie żywienia, które ma na celu zrzucenie kilogramów przez dziecko z nadwagą lub przybranie na masie u pociechy z niedowagą. Gdy dziecko ma problemy zdrowotne lub jego wyniki badań krwi i moczu są nieprawidłowe, poprzez dietę może wyeliminować szkodliwe dla dziecka czynniki żywieniowe, które mogą je powodować. Pomaga również przy ustalaniu diet dla dzieci z nietolerancjami, wspomaga także edukację na temat żywienia we wczesnych etapach życia. Prowadzi również dzieci i nastolatków z problemami żywieniowymi wywodzących się z zaburzeń psychicznych, takich jak bulimia czy anoreksja. Dietetyk dziecięcy jest doskonałym źródłem wiedzy na temat aktualnie najlepszych produktów i często w jego ofercie znajduje się ustalanie indywidualnego planu żywienia zarówno dla najmłodszych, jak i starszych nastolatków. Jednak parę wizyt w miesiącu nie pomoże zmienić nawyków dziecka, gdy w domu brakuje samodyscypliny — należy przestrzegać zaleceń w domu, wprowadzając konsekwentnie nowe zasady.
Warto skonsultować się z dietetykiem dziecięcym przy problemach z masą ciała dziecka. Lekarz wspomoże również leczenie czy złagodzenie objawów takich chorób, jak cukrzyca, choroby tarczycy czy nowotwory. Może okazać się pomocny również gdy dziecko ma zaburzenia odżywiania, wspomagając wprowadzenie zdrowych nawyków.
Jak się przygotować do wizyty u dietetyka dziecięcego? Jak wygląda konsultacja?
Po dokonaniu zapisu u dietetyka i rezerwacji terminu, należy skupić się na sporządzeniu dokładnych notatek dotyczących aktualnego żywienia dziecka. Można w nim wspomnieć o jego upodobaniach czy nielubianych produktach. Warto zrobić rozpiskę z godzinami posiłków dziecka oraz jego przekąsek, a także czas ewentualnych dolegliwości układu pokarmowego (np. ból brzucha, rozwolnienie, wymioty). Notować należy również wszelkie objawy nietolerancji pokarmowych oraz po jakich posiłkach się pojawiły. Przy małym cukrzyku, rodzice powinni regularnie prowadzić dziennik diabetyka, a przy zaburzeniach objawiającymi się różnymi napadami (przykładowo przy bulimii), warto zapisać dokładny termin napadu i z jaką częstotliwością średnio się powtarzają. Na pierwszą wizytę należy wziąć dokumentację medyczną dziecka oraz ewentualne wyniki konsultacji psychologicznej, gdy taka miała miejsce.
Wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, zarówno z dzieckiem, jak i rodzicami, przy którym lekarz pyta o nawyki żywieniowe dziecka oraz jego stan zdrowia. Określany jest również wskaźnik BMI, a także oceniana jest prawidłowość żywienia dziecka. Na dalszych etapach rozmowy, dietetyk może zapytać, co pociecha lubi jeść, po jakim jedzeniu występują u niego objawy nietolerancji oraz jaki jest główny cel rodziców. Może zaproponować przykładowy jadłospis, sporządzić listę produktów, które mogą wspomóc rodziców podczas żywienia dziecka. Lekarz może również zlecić wykonanie badań krwi, moczu czy badań określających funkcjonowanie tarczycy.